Bestyrelsen vælges på den årlige generalforsamling for to år ad gangen. Bestyrelsesmedlemmer 2021/2022:

Astrid Oberborbeck Andersen (forperson)
Ph.D. fra Institut for Antropologi, Københavns Universitet.
Lektor i teknoantropologi ved Institut for Kultur og Læring, Aalborg Universitet
astridoa@antropologforeningen.dk

 

 

Maia Ebsen (næstforperson)
Ph.D-studerende ved Institut for Antropologi, Københavns Universitet
maiae@antropologforeningen.dk

 

 

 

Atreyee Sen (orlov)
Ph.D i Social Antropologi fra SOAS University of London
Lektor ved Institut for Antropologi, Københavns Universitet
atreyees@antropologforeningen.dk

 

 

Astrid Boe Hüttel
Bachelor i antropologi fra Københavns Universitet.
astridbh@antropologforeningen.dk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fiona Mossman
Bachelor i antropologi fra Københavns Universitet.
Juniokonsulent i enheden for Dagtilbud for Børn, Danmarks Evalueringsinstitut (EVA)
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/fiona-mossman-60433b193/
fionam@antropologforeningen.dk
 

 

 

Therese Kjellerup Thorstholm
Cand.scient.anth fra Københavns Universitet. Brugerkonsulent ved sundhed.dk
theresekt@antropologforeningen.dk

 



Julie Nielsen
Cand.scient.anth fra Københavns Universitet. Udviklings- og kommunikationsmedarbejder
julien@antropologforeningen.dk

 

Nina Scheel (kasserer)
Cand.scient.anth fra Aarhus Universitet.
Selvstændig analysekonsulent hos NinaScheel.com
LinkedIn: LinkedIn.com/in/ninascheel
ninas@antropologforeningen.dk

 

 

Janice S. Pedersen
Cand.scient. i antropologi fra Københavns Universitet
Antropolog/fuldmægtig ved Center for Digitalisering og Innovation, Kultur og fritidsforvaltningen, Københavns Kommune (barselsvikar t.o.m. december 2021)
janicep@antropologforeningen.dk

 

Henriette Kabell Christensen
Master of Science (MSc) i Tekno-Antropologi, AAU
Business Analyst, SKARP
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/henriette-kabell/
henriettekc@antropologforeningen.dk

 

 

Katrine Vintov
Kandidatstuderende ved Institut for Antropologi, Københavns Universitet
katrinev@antropologforeningen.dk

 

 

 

Annika Isfeldt
Cand.scient.anth. fra Københavns Universitet Videnskabelig assistent ved SODAS, Københavns Universitet.     
annikai@antropologforeningen.dk                             

 



Amalie Noer
Cand.scient.anth fra Københavns Universitet
Administrativ medarbejder i Erhvervsstyrelsen
amalien@antropologforeningen.dk

 

 

 

My Madsen
PhD i antropopogi, Københavns Universitet
Postdoc. National Museet center for Social Urban Modeling
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/my-madsen-1a9861177/
                                        mym@antropologforeningen.dk

 

 

________________________________________________________

Studentermedhjælp

Klara Salamon
Bachelorstuderende ved Institut for Antropologi,
Københavns Universitet
antropologforeningen@anthro.ku.dk